Skip to main content

Zonguldak Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Öncelikle Zonguldak Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla gidebileceğiniz Şehir M.Ö. 550 yıllarında Mariandyn adı altında Dor klanları tarafından kurulmuştur. MÖ 560 civarında. Megara ve Boiotia halkı, adını Herakleia Pontika olarak değiştirerek güçlü bir Yunan kolonisi kurdu. Şehrin Arkaik isminin kökeni, Yunan mitolojisinin efsanevi kahramanı Heracles’e dayanıyor. Zaman geçtikçe, Yunanca Herakles ismi halk arasında “Ereğli” olarak değiştirildi. MÖ 2. yüzyılda Bithynia Krallığı’nın hakim olduğu şehir, MÖ 1. yüzyılda Romalılar tarafından işgal edildi. Daha sonra şehre Bizans, Ceneviz ve Osmanlı İmparatorluğu hakim olmuş ve Osmanlı döneminde “Bender-i Ereğli” olarak adlandırılmıştır. Ereğli, zengin kömür yatakları ve limanı ile Kurtuluş Savaşı sırasında büyük bir stratejik öneme sahipti. I. Dünya Savaşı’ndan sonra Fransa tarafından işgal edilen şehir 18 Haziran 1920’de serbest bırakıldı.

Zonguldak Arkadaşlık Sitesi – Tarihi Mekanlar

Ayrıca Zonguldak Arkadaşlık Sitesi olan qeep üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla görebileceğiniz Zonguldak, Kopuz ve Uzunkum’da çok güzel plajlara sahiptir ve burada mükemmel bahçeleri izlemek için çay bahçelerinden veya restoranlardan birini seçebilirsiniz. Doğa aşığı bir fotoğrafçılığınız varsa bolca fotoğraf çekeceksiniz. Zonguldak’ın 60 km batısındaki Ereğli, Bizans kalesinin bulunduğu bir tepede yer almaktadır. Ereğli’nin mitolojik bir önemi vardır ve burada Kavakderesi Herkül’de üç başlı köpek Cerberus’u yakaladığı ve yeraltı dünyasının tanrısı Hades’e iade ettiği söylenir Cerberus, Ereğli’nin dışındaki Kavakderesi yakınlarında bulunan “Cehennemağzı” (Cehenneme Giriş) adlı bir mağarada kaldı. Güzel plajları vardır ve gemiler için bir cennettir. Geçerken, dünyanın en iyileri arasında yer alan Ereğli’nin lezzetli çileklerini tatmayı unutmayın.

Zonguldak’ın Arkadaşlık Sitesi – Nereyi Gezmeli?

Son olarak ise Zonguldak arkadaşlık sitesi dostunuzun bulunduğu bu şehirdeki Zonguldak’ın 127 km güneydoğusunda bulunan Safranbolu, şimdi Karabük’ün bir ilçesidir ve geleneksel Türk mimarisi müzesi gibidir. Tepe üzerindeki kale, güzel şehrin genel görünümü için mükemmel bir mekandır. Kasaba, gerçekten övgüye değer geleneksel evleri, özellikle 17. yüzyıl Osmanlı döneminden kalma Cinci Han ve Hamamı, İzzet Paşa Camii ve Kütüphanesi, Köprülü Camii ile ünlüdür. Özel bir atmosfere sahip kafelerde oturup Türk kahvesi ile birlikte önünüzdeki mükemmel sahneyi izleyebilirsiniz. Safranbolu ayrıca “Türk Lokumu” (Lokum) ile de ünlüdür. Devrek, Zonguldak’ın 50 km güneydoğusunda yeşil, doğal bir kasaba. Burada yapılan ahşap bastonlar (baston) çok popüler..