Skip to main content

Yozgat Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Ne zaman ister iseniz Yozgat Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla gidebileceğiniz Yozgat Sarikaya ilçesinde Bazilika Therma olarak bilinen 2000 yıllık Roma hamamı oldukça etkileyici. 2014 yılında başlayan kazılarla restore edilmiştir ve içinde termal su bulunan Roma hamamları arasında dünyadaki birkaç örnekten biridir.

Günümüzde Yozgat şehri ise oldukça yenidir; 18. yüzyılda Osmanlılar tarafından kuruldu. Kurucusu Çapanoğlu Ahmet Paşa, o zaman Türkmenlerin “Bey” i idi. Çapanoğlu Camii adını taşır ve Süleyman Bey Camii ile birlikte bu dönemin bir kalıntısıdır.

Yozgat’ın Arkadaşlık Sitesi – Tarihi Mekanlar

Öncelikle Yozgat Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla görebileceğiniz Yozgat Nizamoğlu Konağı 19. yüzyılda inşa edilmiştir ve Türk mimarisinin güzelliğini yansıtan önemli bir yapıdır. Osmanlı döneminden kalma önemli bir evdir ve şimdi etnografik bulgular sergilemek için kullanılmaktadır. Kentteki diğer geleneksel ve restore edilmiş binalar; Hayri İnal Konağı, Muteber Divanlioğlu Konağı, Huzni Baba Konağı, Zarife Dokuz Konağı, Kayyumzade Konağı, Aşiyan Konağı, Karslioğlu Konağı ve Mehmet Ağa Konağı. 19. yüzyıl askeri binası ve Arkeoloji müzesi içinde yer alan şehir müzesi Yozgat’ta ziyaret edilecek diğer yerlerdir.

Yozgat’ın Arkadaşlık Sitesi – Milli Park

Sizin Yozgat’ın arkadaşlık sitesi dostunuzun bulunduğu bu şehirdeki Çamlık, Yozgat merkezine yakın bir orman adacığıdır. Bu site, şehrin 5 kilometre (3 mil) güneyinde yer alan milli bir parktır ve güzel manzarasıyla araziyi süslemektedir.

Küçük bir şehir olup qeep üzerinden arkadaş bulabileceğiniz Yozgat ili Ankara’nın 217 kilometre (135 mil) doğusunda yer almaktadır. Tarihi, Anadolu’nun önemli bir yerleşim bölgesi olduğu Hitit dönemine kadar uzanmaktadır. Başlıca Hitit şehirlerinden biri olan Alisar, bu il sınırları içerisinde yer almaktadır. Boğazköy ve Alacahoyuk, Yozgat’ın bir parçası olmamasına rağmen, o zamanlar bölgenin merkezi konumunu yansıtacak kadar yakındır ve bölgede önemli kalıntılar bulunmaktadır. 29 Mart 2006’da Yozgat’tan yerel saatle 14: 03’te Toplam Güneş Tutulması görüldü.