Skip to main content

Van Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Güzel zaman geçirip Van Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz dostunuzla ziyaret edebileceğiniz ilde, Nemrut yanardağının patlaması Türkiye’nin en büyük gölü oluşmasına yol açtı; Van ve en derin göl; Nemrut (Adıyaman’daki aynı Nemrut dağı değil). Urartus, Ermeniler, Kürtler, Araplar, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar, Bizanslıların hepsi bu muhteşem toprakta buluştu.

Zaman kaybetmeden qeep üzerinden arkadaş bulabileceğiniz Van eyaleti Van Gölü kıyısındadır ve Toskana’nın eski Urartu başkenti olmuştur. Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesindeki kayalık dağların ortasında yeşil, bereketli bir vahada yer almaktadır. Etkileyici bir kale bu zirvelerin üzerinde duruyor ve MÖ 9. yüzyıla kadar uzanıyor. Kaleye giden kayaya oyulmuş adımlar var ve inerken, MÖ 5. yüzyılın Xerxes’i olan Pers Kralı’na saygı gösteren bazı çivi yazısı yazıtlarını görebileceksiniz. Kalede Urartu kraliyet mezarları ilgi çekicidir. Çevredeki bölge Urartu kalıntılarıyla doludur. Eski şehirde Ulu Camii, Hüsrev Paşa Camii, Kaya Çelebi Camii ve İkiz Kümbet gibi birçok cami ve türbe bulunmaktadır. Yeni kentteki Arkeoloji Müzesi, Urartu buluntularını sergiliyor. Van Limanı’nda dinlenmek için hoş yerler bulabilirsiniz. Yüzmek ve kamp yapmak için 14 kilometre güneybatıdaki Edremit’e gidebilirsiniz. Bazı gezi gezileri yapabileceğiniz bir tatil merkezi. Gevaş’ta olağanüstü mezar taşlarıyla dolu bir Selçuklu mezarlığı ve güzel Halime Hatun Türbesi var.

Van Arkadaşlık Sitesi – Nereyi Gezmeli

Diğer bir şey ise Van Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla görebileceğiniz Van Gölü Türkiye’nin en büyük gölüdür (1.646 metre yüksekliğinde ve 3.713 kilometrekarelik bir alanı kaplar) ve keyifli geziler için iyi fırsatlar sunar. Çevresindeki dağlarda trekking veya avcılık gibi açık hava sporlarına, özellikle de Ağrı Dağı’ndan sonra Türkiye’nin en yüksek ikinci dağı olan Süphan Dağı’na gidebilirsiniz. Alternatif olarak sahilde gezebilir veya Urartu bölgelerini ve Türk kültür merkezlerini ziyaret edebilirsiniz. Göl üzerindeki adalar da ilginçtir, çoğu manastır ve kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en önemlisi 10. yüzyıl Kutsal Haç Kilisesi ile Akdamar Adası. Kilise şimdi bir müze olarak restore edilmiş ve zengin bir şekilde dekore edilmiş duvarları Eski Ahit rölyeflerine sahiptir. Müzeyi ziyaret ettikten sonra, piknik yapmak ve yüzmek için iyi fırsatların bulunduğu badem ağaçlarının altındaki göl kenarında dinlenebilirsiniz. Carpanak Adası da ilginç ve ziyaret etmeyi hak ediyor. 67 kilometre doğusundaki Hosab, dev duvarlarla çevrili muhteşem bir eski kaleye sahiptir. Çavustepe’de Hakkari yolu üzerinde Van’a 25 kilometre uzaklıktaki bir Urartu bölgesi var.

Van’ın Van’ın 88 kilometre kuzeyinde, Muradiye Şelaleleri, düşme çevresindeki restoranlardan veya çay bahçelerinden birinde doğa uyumu dinlerken dinlenmek için mükemmel bir yer. Van ayrıca bir mavi gözün ve diğer yeşilin garip özelliğine sahip saf beyaz, uzun tüylü bir kedi olan Van kedisi ile ünlüdür.

Van Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Diğer Yerler

Ayrıca Van arkadaşlık sitesi sayesinde arkadaş bulabileceğiniz Van’da Tirsin meralarını çok az insan tanıyor. 2.400 metre yüksekliğindeki meraların kayalık alanı bir açık hava müzesidir. Binlerce kaya üzerinde binlerce resim var: Torosların şematik resimleri, Mezolitik zamanlarla bronz çağı arasındaki çağlara dayanan bizon. Avcılar tarafından oluşturulan bu resimler, bölgenin tarih öncesi zamanlarda kalın ormanlar olduğu tezini desteklemektedir. 23 Ekim 2011’de yerel saatle 13: 41’de 7,2 büyüklüğünde bir deprem Van’ı ve Ercis ilçesini vurdu. 644’den fazla insan öldü ve binlerce kişi yaralandı ve evlerini kaybetti.