Skip to main content

Uşak Arkadaşlık Sitesi – Nereyi Gezmeli

Öncelikle Uşak Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz dostunuzla ziyaret edebileceğiniz il, geçen en eski uygarlıklara tanık oldu ve arazinin her köşesinde işaretlerini bıraktı. Lidyalılardan Perslere, Romalılardan Osmanlı’ya kadar, Uşak pek çok işgalci tarafından yönetiliyordu ve bu eski zamanların kalıntıları çeşitli bölgelerde bulunuyor. Bölgede buluntulara sahip olan ve ilgilenenler için görülmeye değer bir arkeoloji müzesi var. Özellikle 60’lı yıllarda kaçak kazılar sırasında çalınan ve 1993 yılında Büyükşehir Sanat Müzesi işbirliğiyle yetkililer tarafından iade edilen Karun Hazinelerinin sergilenmesi müzenin en güzel örnekleridir.

Uşak Arkadaşlık Sitesi – Uşak Dokuması

Zevkle Uşak Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla görebileceğiniz Uşak önemli ve canlı bir dokuma merkezidir. Yüksek kaliteli pamuklu bez ve çarşaflar çeşitli kasabalarda yaygın olarak üretilmektedir; ve burada geleneksel olarak dokunan halılar ve kilimler, birçok rengi ve güzel motifleriyle dünyaca ünlüdür. Bölgede ayrıca piknik alanları ve termal merkezler bulunmaktadır.

Dilediğiniz zaman qeep üzerinden arkadaş bulabileceğiniz Uşak’ın tarihi geçmişi M.Ö. 5000’lere kadar uzanmaktadır. Bu il, Batı Anadolu’nun iç tarafında yer almaktadır. Ege’den ziyade merkezi bölgeye daha yakın olmak, bölgede tipik bir karasal iklim hakimdir. Kentin en belirgin özelliği, Türkiye’nin dört farklı bölgesi olan Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasında bir patika oluşturan konumudur.

Uşak’ın Arkadaşlık Sitesi – Hediyelik Eşya

Sevdiklerinize hediye etmek için bir şey almak istiyorsanız Uşak arkadaşlık sitesi sayesinde arkadaş bulabileceğiniz Uşak’ta Antika halılar dünyaca ünlü olsa da, ilin dokumacıları halı yerine kilim yapıyor. Kilimler, her şeyden önce Eşme ilçesi ve Takmak köyüyle ilişkilidir. Takmak’ın kadınları ticari olarak kil yapmak değil, sadece kızlarının veya torunlarının çeyizleri için. Eşme ise kilim dokumasını ticari bir varlığa dönüştürdü ve her Mayıs ayında bir kilim festivali düzenledi. İlçenin altmış köyü, kilimlerin artan popülaritesinden para kazanıyor ve bazı girişimcilerin çabaları sayesinde geleneksel renkler ve tasarımlar yeniden canlandırıldı. Son yıllarda kilim dokuma yerel aileler için ana gelir kaynağı olarak tütün yetiştiriciliğine rakip olmuştur. Güvenli namazlık, selvili namazlık, altınbaş, albas, aynalı kilim ve Takmak kilimi gibi birçok farklı yerel kilim tasarımı vardır. Bölgede dokunan kilimler ilk olarak İstanbul’daki toptancılara satılmakta ve buradan tüm dünyaya ihraç edilmektedir.