Skip to main content

Tunceli Arkadaşlık Sitesi – Tarihi

Tunceli, Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli bir madencilik ve turizm merkezidir. Şehir, muhteşem doğal güzellikleri ve tarihi destinasyonları ile önemli bir turizm çekim noktası haline gelmiştir. Dolayısıyla son yıllarda Türkiye’nin ve dünyanın farklı ülkelerinden pek çok turist Tunceli’yi ziyaret ediyor. Şehir gelişmekte olan bir merkez olmasına rağmen, şehir merkezi sadece 38.000 nüfusa sahiptir. Türkiye’nin en az nüfusa sahip ilçesi Tunceli’yi yapar. Şehrin genel iklimi yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlı ve soğuktur. Yağışlar genellikle sonbahar ve ilkbaharda yağmur, kışın ise kar şeklindedir.

Şehrin tarihiyse Tunceli Arkadaşlık Sitesi dostunuzla gezebileceğiniz eski zamanlarda “Dersim” olarak bilinen Tunceli, Doğu Anadolu’nun diğer şehirleriyle benzer bir tarihsel evrim izlemiştir. Urartular’dan başlayarak Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar arasında el değiştirdi. Bugün bu dönemlerden kalıntıları olan modern bir ildir.

Türkiye’nin çok doğusunda yer alan qeep aracılığıyla arkadaş bulabileceğiniz Tunceli. Görkemli bir manzara sergileyen dağlarla çevrili bir Anadolu ilidir. İl, el değmemiş doğal güzelliklere ve vahşi bir görünüm sergileyen kayalık sarp kayalıklardan oluşan bir alandır. Kendine has özellikleriyle bu il Elazığ’ın 133 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Tunceli Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Büyük zevk ile Tunceli Arkadaşlık Sitesi dostunuzla görebileceğiniz önemli bir diğer yer şudur. Elazığ yolu üzerindeki şehir dışındaki Pertek Kalesi’dir. Orta Çağ’da inşa edilmiştir ve turistler tarafından keşfedilecek bir yerdir. Mazgirt kalesi ve birkaç eski köprü Tunceli’nin çevresindeki diğer tarihi yerlerdir.

Tunceli’nin Arkadaşlık Sitesi – Diğer Mekanlar

Size önerebileceğimiz Tunceli’nin arkadaşlık sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla görebileceğiniz Munzur Vadisi Milli Parkı’dır. Akarsuları alabalıklarla doldururken, mineral kaynaklarının iyileştirici özelliklerinden faydalanmak mümkündür. Bu site aynı zamanda dağcılar için de ideal bir yerdir. Tüm park, bitki örtüsüyle doğa severleri şaşırtacak harika bir manzaraya sahiptir.