Skip to main content

Tokat Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler

Bu şehirde gezebileceğiniz ve Tokat Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla dolaşabileceğiniz Tokat’ta bir kumbet: Buradaki en önemli figür, şehre bakan kayalık bir tepenin üzerine kurulmuş 28 kuleden oluşan Osmanlı Kalesi’dir. 12. yüzyıla tarihlenen Garipler Camii ve 16. yüzyıla ait Ali Paşa Camii görülmeye değer diğer yerlerdir.

Tokat’ın en güzel binalarından biri, 1270 yılında inşa edilen Gök Medrese’dir (Pervane Bey Darussifasi). İlahiyat okulu olarak kurulmuş ve şimdi bölgeden arkeolojik buluntuları barındıran müzeye dönüştürülmüştür.

Bu bölgedeki diğer iki anıt, Sultan II. Beyazid tarafından yaptırılan 15. yüzyılın Hatuniye Medresesi ve 12. yüzyıla ait Yeşilırmak Nehri’ni kapsayan bir Selçuklu köprüsüdür. 19. yüzyıl Türk evinin geleneksel mimarisi olan Latifoğlu Konağı, son zamanlarda orijinal durumuna restore edilen bir başka mimaridir.

Tokat Arkadaşlık Sitesi – Başka Nereyi Gezmeli

Bu sorunun yanıtı ise Tokat Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla görebileceğiniz Tokat’ın 69 kilometre kuzeydoğusunda, ülkenin tarihinden önemli işaretler taşıyan ilin en güzel kasabalarından Niksar yer alıyor. Bir zamanlar Türk Danismend Emirleri’nin başkentiydi ve ilginç yerler arasında iyi korunmuş kale, Ulu Camii ve 12. yüzyıl Yağbaşı Medresesi var. Niksar ayrıca kristal berraklığında ve lezzetli bir kaynak suyuna sahiptir.

Zile, kalesinin ve yanındaki 13. yüzyıldan kalma Ulu Camii ile ilin 67 kilometre batısında yer alan bir başka antik kent. Bu bölge de en eski çağların birçok olayının sahnesi olmuştur ve burada Roma İmparatoru Julius Caesar’ın ünlü sözleri “Veni, Vidi, Vici”; “Geldim gordum yendim”.

Çorum iline komşu olup, qeep üzerinden arkadaş bulabileceğiniz Tokat Anadolu’da kültürel açıdan zengin yerleşim merkezi, tüm arazide tarihin izlerini taşıyan Tokat, Ankara’ya 422 kilometre uzaklıktaki orta Karadeniz bölgesinin iç kısımlarında yer alıyor. Şehirde dolaşmak, çok sayıda antik bölgedeki birçok tarihi bina ile eski zamanlarda bir yaşam yakalamak için bir fırsattır.

Tokat Arkadaşlık Sitesi – Antik Mekanlar

İlk olarak Tokat arkadaşlık sitesi sayesinde arkadaş bulabileceğiniz Tokat’taki Sebastopolis antik kenti, Tokat’ın merkezine 68 kilometre uzaklıktadır. Ziyaretçiler tarafından keşfedilecek ilginç kalıntılar içerir.

Reşadiye, geniş çam ormanları, kaplıcaları, killer ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Pazar’daki Ballica mağarası doğal bir harikadır. Dumanlı çayırları, dinlenmek ve ferahlamak için diğer ünlü yerlerdir. 29 Mart 2006’da Tokat’tan yerel saatle 14: 05’te Toplam Güneş Tutulması görüldü.