Sivas Arkadaşlık Sitesi

Sivas Nasıldır? – Sivas Arkadaşlık Sitesi aracılığıyla arkadaş edinebileceğiniz, 1275 metre (4183 fit) rakımda yer alan Sivas, İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek, sayısız zirveye sahip en dağlık şehridir. Bu dengesiz arazi, en eski çağlardan daha yeni dönemlere kadar birçok kabilenin barınağı olmuştur ve bu dönemlerde birçok önemli anıt kalmıştır.

Tarihi – Sivas Arkadaşlık

Sivas Arkadaşlık Sitesi dostunuzla gezebileceğiniz Pers ve Bağdat karavanlarının kavşak noktasında olan Sivas, bir zamanlar yoğun bir ticaret merkeziydi. 1142 ile 1171 yılları arasındaki dönemde Türk Danismend Emirleri’nin başkentiydi. Daha sonra Selçukluların egemenliği altında, öğrenmeye ve bursa verilen öneme sahip bir kültür merkezi haline geldi.

Seçkin sayısız Selçuklu eserlerinden biri de o zamanlar “toparlanma evi” olan İzzeddin Keykavus Şifaesi’dir; diğer bir deyişle “hastane”. 1217 yılında Selçuklu Sultanının emriyle inşa edilmiştir ve boyalı çinilerle süslemesi güzeldir.

Görülecek Mekanlar – Sivas Arkadaşlık Sitesi

Sivas’ta Gök Medrese (ilahiyat okulu) ve her ikisi de 1271 yılında inşa edilen Buruciye Medrese, muhteşem Selçuklu sanat eserlerinin en güzel örneklerini oluşturur. Danismend Emirliği Ulu Camii, farklı bir tarzı yansıtan bir başka güzel tarihi eserdir. Aynı yılın Çifte Minareli Medresesi, süslü portalının her iki tarafında zarif bir şekilde yükselen ikiz minareleri ile de dikkat çekicidir.

Şehrin uzun tarihi boyunca Kurtuluş Savaşı sırasında Sivas önemli bir rol oynadı; 1919’da burada düzenlenen Ulusal Kongre, Türkiye’nin liberalleşmesi için savaşmaya karar verdi. O zaman kullanılan okul binası, kongre ve savaşın ilgili belgelerinin etnografik buluntular ve yerel el sanatlarıyla birlikte sergilendiği Atatürk ve Kongre Müzesi’dir.

Divriği antik kenti, Sivas Arkadaşlık Sitesi dostunuzun bulunduğu Sivas’ın 165 kilometre (103 mil) güneydoğusunda yer alır, bir zamanlar Bizans bölgesidir. 12. ve 13. yüzyıllarda Türk Mengucek Emirleri’nin başkentiydi ve 1229 Ulu Camii’nin kalıntıları ve bir kale kalmıştır. Bu muhteşem caminin Barok tarzı portalı, taş işçiliğinin gerçek bir başyapıtıdır ve bu anıtsal yapı UNESCO tarafından dünyanın seçkin kültürel miraslarından biri olarak ilan edilmiştir.

Sivas Arkadaşlık Sitesi – Gezilecek Yerler ve Sivas Kangalı

Tarihi hazinelerinin yanı sıra, şehir Kangal kasabasının ilginç bir spa merkezi olan Balıklı Kaplıca gibi birçok özelliğe de sahiptir. Sıcak sularda yaşayan küçük balıklarla dolu, cilt şikayetleri için farklı bir tedavi türü sunan bir kaplıcadır. “Sedef Hastalığı” (sedef hastalığı) için dünyada ilk ve en önemli tedavi merkezidir. Soğuk Çermik başka bir spa merkezidir. Hafik, Todurge (Zara) ve Gökpınar (Gurun) Gölleri, piknik yapmak, botla gezmek ve balık tutmak için ilginç yerler.

Sivas’ın Kangal koyun köpekleri bu kasabanın bir başka özel özelliği, Sivas’ın 68 kilometre (42 mil) güneyinde bulunan Kangal kasabasında bulunan dünyaca ünlü Kangal köpekleridir. Bu koyun köpekleri, bu eyalet gibi en sert iklimlerde bile sadakatlerini ve başarılarını kanıtladılar ve polis ve askeri çalışma alanında güvenle kullanılıyorlar. Sivas Arkadaşlık Sitesi dostunuzla bu köpekleri görebilirsiniz.

Sivas arkadaşlık sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla gezebileceğiniz Sivas’ta, ünlü geç Türk halk şair ve âşık Aşık Veysel, 1894 yılında Sivas’ın Sivrialan köyünde doğdu. Hastalık nedeniyle çok genç yaşta görsel yeteneğini kaybetti, ancak 1973 yılında ölene kadar yazı ve şarkı söylemeye devam etti. 1982 yılında müze olarak açıldı.