Skip to main content

Şırnak Arkadaşlık Sitesi – Şırnak İsmi Nereden Gelmektedir?

Eğer merak ediyor iseniz, Şırnak Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla gezebileceğiniz yerleşimin aslen “Sehr-i Nuh” (Nuh şehri) olarak adlandırıldığına inanılıyor, çünkü Nuh’un Arkının nihayet Tufan’dan sonra indiği Cudi Dağı yakınındaydı (bkz. Ararat). Orijinal adı daha sonra “Sernah” a dönüştü. Bölgede Guti İmparatorluğu döneminde hüküm süren “civi zend” adlı özel bir yazıt stili icat edildi.

İnsanları çok sıcakkanlı olmak ile birlikte qeep üzerinden arkadaş bulabileceğiniz yüksek dağlarla çevrili Şırnak, Türkiye’nin Doğu Anadolu’da yeni ve küçük bir ilidir ve bir zamanlar Hakkari ilinin bir kasabasıydı. Irak ile Habur sınır kapısı, Türkiye’nin Orta Doğu ülkelerine ana bağlantılarından biri olan yolda.

Şırnak Arkadaşlık Sitesi – Başka Nereyi Gezmeli?

Sizi bilgilendirebileceğimiz Şırnak Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla görebileceğiniz Şırnak’ın diğer tarihi varlıkları arasında, Asurlulardan at sırtında bir figür tanımlayan bir kaya (Kasrik Geçidi yakınlarındaki Meseici köyünde); MÖ 7000’e (Beytussebap’ta) karşılık gelen Neolitik Çağ’a tarihlenen diğer kaya oymaları; Kale, Meme Kale ve Kaletivuru kaleleri; Selçuklu döneminde çalışan sanat taşını yansıtan Kasrik Geçidi köprüleri; ve Cizre’deki Meryem Ana Kilisesi (Efes’teki ile karıştırılmamalıdır).

Şırnak’ın Arkadaşlık Sitesi –Ekonomisi

Şehrin ekonomisinden bahsetmek gerekir ise Şırnak’ın arkadaşlık sitesi sayesinde arkadaş bulabileceğiniz Şırnak’ta tarım, hayvancılık ve sınır ticareti ekonomik yaşamın bel kemiğini oluşturmaktadır. Buğday, arpa ve mercimek ana ürünlerdir. Pamuk, endüstriyel bir ürün olarak yetiştirilir. Cizre ve Silopi yüksek kalitede nar ve üzüm yetiştirmektedir. Hayvancılık göçebe insanlar tarafından uygulanmaktadır. Çoğunlukla koyun ve çeşitli keçi türleri (sıradan keçi, Angora keçisi ve bölgeye özgü kahverengi saçlı keçi) yetiştirirler.