Skip to main content

İzmir Arkadaşlık Sitesi

İzmir arkadaşlık sitesi aracılığıyla arkadaş bulabileceğiniz İzmir tarihi, tarihi bilgi ve arkeolojik kazıların sonuçlarına göre MÖ 3000 yılına kadar uzanmaktadır. İzmir’in tarihini aydınlatmak için bulgular ve birçok araştırma yapılmıştır: 1959’dan beri Prof. Dr. Ekrem Akurgal’ın Bayraklı sırtlarında sürekli kazılar, Alman arkeolog Carl Humman’ın 1866-1878 yılları arasında Zeus Sunağı’nın keşfi , 1869’da Artemis Tapınağı’nın British Wood tarafından keşfi ve Avusturyalı arkeologlar tarafından 1904’ten beri antik Efes şehrinin belirli aralıklarında sürekli kazıları. Ayrıca farklı üniversitelerdeki birçok araştırmacı hala şehrin tarihi gelişimi üzerinde araştırmalar yapıyor.

İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük şehridir. İzmir’de 4 milyondan fazla insan yaşıyor ve Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alıyor. İzmir, Türkiye Cumhuriyeti’nin modernitenin başkentidir. Şehir aynı zamanda doğal güzellikleri, mavi bayraklı plajları ve tarihi geçmişiyle Türkiye’nin turizm kentidir. Bu tarihi şehir, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu topraklarda yaşayan birçok medeniyete ait tarihi eserler ve binalar şehrin çehresini yansıtıyor. Bunun yanı sıra İzmir’de farklı ilçelerde çok sayıda tatil köyü bulunmaktadır. Kültür ve turizm tesislerinin buluştuğu İzmir, Akdeniz’in incisidir.

İzmir, geçtiğimiz yıllarda dünyanın en hızlı büyüyen ikinci şehri oldu. Şehir aynı zamanda dünyanın altıncı yaşanabilir şehridir. Ayrıca İzmir, Türkiye’de sanayi ve tarımın merkezidir. Öte yandan şehrin Aliağa ve Alsancak ilçelerinde uluslararası limanları bulunuyor. Alsancak Limanı bir kargo ve kruvaziyer limanı iken, Aliağa Limanı’nda sadece kargo elleçlemesi yapılmaktadır. TÜPRAŞ, PETKİM ve STAR rafinerileri tarafından kullanılmaktadır. Adnan Menderes Havalimanı şehir içinde yer almaktadır ve dünyanın farklı şehirlerine ve ülkelerine birçok uluslararası uçuş bulabilirsiniz. Eğitim perspektifinden bakarsak, İzmir aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi gibi ülkenin en kaliteli üniversitelerine de sahiptir. İzmir’de bulunan üniversiteler var.

İzmir İsmi Nereden Gelmiştir? – İzmir Arkadaşlık

Peki İzmir arkadaşlık sitesi sayesinde arkadaş bulabileceğiniz bu şehrin ismi nereden geldi? isminin türetilmesi hakkında birçok efsane bilinmektedir. Bilimsel çalışmalardan edinilen bilgiye göre “İZMİR” kelimesi eski İyon lehçesinde Smyrna’dan gelmiş ve Attika (Atina çevresinde) lehçesinde Smyrna olarak yazılmıştır. Smyrna kelimesi Yunanca değildi, Kayseri’deki Kültepe yerleşiminde MÖ 2000 yılına ait metinlerden Ege Bölgesi’ndeki birçok isim gibi Anadolu kökünden geldi, Tismyrna denilen bir yer geldi ve başlangıçta (Ti) atlandı ve şehir Smyrna olarak telaffuz edildi. Böylece şehre MÖ 3000 yıllarının başlarında veya MÖ 1800’ün sonlarında Smyrna denir. Türk döneminde şehre İzmir denirdi.

İzmir Arkadaşlık- Gezilecek Mekanlar

M.Ö. 3000 yıllarında Batı Anadolu zengin bir Truva uygarlığı etkisi altındaydı. Ege kıyısında inşa edilen yerleşim bölgeleri de genel olarak Truva etkisi altında gelişmiştir. Homer’in İlyada hakkında yazdığı Hititler, Anadolu dağ meralarında aktif bir güç ve medeniyetti çünkü Truva atları Hititlerin müttefikleriydi ve Ege yerleşimleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptiler. Nitekim Bakirçay Nehri havzasında Pitane (Çandarlı) ve benzer yerleşimler Hititler tarafından yaptırılmıştır. Amazonların bugün Yamanlar Dağları’nın kenarları olan Karya ile Lidya arasında yaşadığı ve Aiolos ve İyonların gelişine kadar varlıklarını sürdürdüklerine inanılmaktadır. M.Ö. 1000 civarında Dor istilasından kaçan Aiolos ve İyonlar Yunanistan’dan gelmiş ve İzmir arkadaşlık sitesi dostunuz bulunduğu İzmir ve çevresine yerleşmiştir. Önemli Aeol ve İyon yerleşimleri şunlardır: Bergama (Bergama), Manisa (Magnesia), İzmir (Smyrna), Urla (Klazomenai, Çeşme yakınında), Kemalpaşa (Nimphaion), Çeşme- Ildiri (Erythrai), Sığacık (Teos), Phokaia, Selçuk (Efes). Buradaki tarihi mekanları İzmir arkadaşlık sitesi dostunuzla gezebilirsiniz.

İzmir Arkadaşlık Sitesi – Şarap Turu

Türkiye’de üretilen şarabın yarısı İzmir Arkadaşlık sitesi merkezinin bulunduğu İzmir çevresindeki Ege bölgesindendir. Sabahı Efes’te geçirdiyseniz, İzmir’e dönerken Lucien Arkas Üzüm Bağları’nda durabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük organik üzüm bağını tek bir alanda kurdular, yerli çeşitler ve diğer bölgelerden getirilen birçokları yetiştirdiler. Tatma odasında şaraplarının neden ödül kazandığını ve övgü aldığını anlayacaksınız. Ayrıca şaraphane mükemmel restoranda akşam yemeği için kalabilir.

Urla’nın şarap bölgesi, İzmir’in batısında, ters yöndedir. Ziyaret edilecek şarap imalathaneleri arasında öğle yemeği ve odun fırında pişirilmiş pizzalar için de durabileceğiniz Usca Şaraphanesi ve Urlice Üzüm Bağları bulunmaktadır. Urla bölgesi aynı zamanda büyük bir zeytinyağı üreticisidir ve burada tüm günü şarap ve zeytinlere odaklanarak geçirebilirsiniz. İzmir arkadaşlık sitesi dostunuzla bir şarap turuyla burada güzel bir vakit geçirebilirsiniz.