Ankara Nasıldır ve Ankara Arkadaşlık Sitesi?

Ankara Arkadaşlık Sitesi üzerinden arkadaş bulabileceğiniz Ankara şehri, Anadolu’nun merkezinde, büyük, yüksek Anadolu Platosu’nun doğu kenarında, deniz seviyesinden 850 metre (2789 fit) yükseklikte yer almaktadır. Ankara ili Türkiye’nin başkentidir.

Genel Yapısı: Ankara Arkadaşlık

Edindiğiniz arkadaşınızla gezebileceğiniz uzeydoğu bölgesinde ormanlık alanlar ve güneyindeki tarım arazileri ile ağırlıklı olarak verimli bir buğday bozkır alanı olan aynı adı taşıyan ilin merkezidir. Ankara karasal iklime sahiptir; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Kuzeyinde Çankırı ve Bolu, batıda Eskişehir, güneyde Konya ve Aksaray, doğuda Kırıkkale ve Kırşehir illeri ile sınır komşusudur. Şehir, ülkenin diğer bölgelerine karayolları ve demiryolları ile iyi bağlanmıştır, ayrıca büyük bir uluslararası havaalanı da bulunmaktadır. Ankara’nın bugünkü nüfusu 5,6 milyonun üzerindedir ve bu da onu Türkiye’nin ikinci büyük şehri yapmaktadır.

Ankara Tarihi ve Arkadaşlık Sitesi

Bölgenin tarihi Tunç Çağı’na kadar uzanmaktadır; Hititler tarafından MÖ 2. binyılda başarılı olan Hatti Uygarlığı, daha sonra Frigler (MÖ 10. yüzyıl); Bunu Lidyalılar ve Persler takip etti. Bunlardan sonra Ankara’yı başkent yapan ilk Kelt ırkı Galatlılar geldi (MÖ 3. yüzyıl). Daha sonra çapa anlamına gelen Ancyra olarak biliniyordu. Kasaba daha sonra 1073’te hükümdar Malik-Şah yönetiminde Romalılara, Bizanslara ve Selçuklulara, son olarak 1356’da önce Osmanlılara, daha sonra 1402’de Tamerlane’ye karşı kaybettiklerinden beri 1403’te Osmanlı’ya düştü. Dünya Savaşı.

Ankara Arkadaşlık Sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla görebileceğiniz Angora tavşanından üretilen çok yumuşak bir elyaf olan Angora’dan türetilen şehrin adı. Bu nedenle bölgede yetiştirilen bazı hayvanlar şehrin simgesi haline geldi: Ankara kedisi, Ankara keçisi, Ankara tavşanı.

Başkent Oluşu – Ankara Arkadaşlık Sitesi

Ankara arkadaşlık sitesi dostunuzun bulunduğu bu şehirde bir zamanlar doğu karavan güzergahında önemli bir ticaret merkezi olan kasaba, 19. yüzyılda önemini yitirmişti. Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı yönetmek için üs olarak seçtiğinde yine önemli bir merkez haline geldi. Savaştaki rolü ve stratejik konumu nedeniyle 13 Ekim 1923’te yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edildi.

Ankara, parlamento ve burada ikamet eden devlet başkanları nedeniyle genellikle resmi bir şehirdir. Ancak Ankara’da gezilecek çok sayıda müze ve yer, yakındaki bir kayak merkezi ve güzel bir gece hayatı var.