Afyonkarahisar Arkadaşlık Sitesi ve Afyonkarahisar Şehri

Afyonkarahisar olarak da bilinen il, Türkiye’nin 3 farklı bölgesinin kesiştiği noktada bulunan Ege Denizi ile Anadolu’nun iç bölgeleri arasında bir geçit olarak yer almaktadır. Afyon, doğuda Konya, batıda Uşak, kuzeybatıda Kütahya, güneybatıda Denizli, güneyde Burdur, güneydoğuda Isparta ve kuzeyde Eskişehir ile sınır komşusudur. Bu yüzden bu şehirlerde bulunanlar da Afyonkarahisar arkadaşlık sitesi üzerinden çok rahat arkadaş edinebilirler. Afyon’un toplam alanı 14.570 km2, yüksekliği 1.034 metredir. Kentin karasal iklimi vardır; sıcak ve kurak yazlar, ılıman ve yağışlı kaynaklar, soğuk ve karlı kışlar.

Afyon’un tarihi MÖ 3000’e kadar uzanıyor. Hitit, Frig, Lidyalı, Pers, Yunan, Romalı, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmıştır. Şehir, kendine özgü “Türk Lokumu” ve “Kaymak” (tatlılara konulan bir çeşit sert krema), “Sucuk” (özel baharatlı sosisler) ile ünlüdür, Afyonkarahisar arkadaşlık sitesi ile tanıştığınız arkadaşlarınız size bunlardan ikram edebilirler.

Nereyi Gezmeli? – Afyonkarahisar Arkadaşlık Sitesi

Afyon Evlilik Sitesi, Gazligol Kaplıcası (25 km kuzeybatı), Gecek ve Ömerli Kaplıcaları (sırasıyla 15 km ve 14 km kuzeybatısında), şehrin 68 km güneybatısında yer alan Hudai Kaplicasi ve şehir merkezine 30 km mesafede bulunan Heybeli Kaplicasi’de termal hamamlara sahip bir spa merkezidir. Afyonkarahisar arkadaşlık sitesi sayesinde bulduğunuz arkadaşınızla burada bir gün geçirmek her ikinizi de mutlu edebilir. Sandıklı ayrıca çamur banyolarıyla da ünlüdür. Tüm bu tatil köyleri pansiyon ve konaklama olanaklarına sahiptir.

Afyonkarahisar Arkadaşlık Sitesi: Tarihi Yerler

Arkeoloji Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Anıtı şehirde ziyaret edilecek yerlerdir ve Afyon’un kuzeyinde anıtsal kült kayalar şeklinde Frig kalıntıları vardır. Aslantaş ve Aslankaya bunlardan en büyüğüdür. Bu kayalara isim veren aslan kabartmaları, kaya ve kült tapınaklarının yanlarında görülür. Bu bölge Frig Vadisi olarak bilinir. Daha önce Bizans döneminde inşa edilen Afyon Kalesi, Hitit Kralı II. Mursil tarafından kale olarak kullanılmış, şehirde görülmesi gereken bir diğer anıt. Kale, Selçuklular tarafından Karahisar olarak adlandırılıp Türkçe Kara Kale olarak anılmaktadır. Ulu Camii ve Altınöz Köprüsü ilgi çekici diğer yerlerdir. Bu ilgi çekici yerleri de Afyonkarahisar arkadaşlık sitesi üzerinden edindiğiniz arkadaşınızla ziyaret edebilirsiniz. Denizli karayolu üzerindeki Dazkiri kasabası halı ve kilimleriyle ünlüdür.

Festival – Afyonkarahisar Arkadaşlık Sitesi

Afyon, 1998’den bu yana her yıl 30 Ağustos haftasında kutlanan küçük bir uluslararası festival düzenliyor. Farklı yerlerde 4 gün boyunca konser, sergi ve halk danslarının bir etkinliği. Bu etkinliklere Afyonkarahisar Arkadaşlık sitesi ile tanıştığınız arkadaşınızla katılabilirsiniz.